Kiedyś dobro luksusowe, na które z zazdrością spoglądaliśmy u sąsiadów na tzw. zachodzie. Dziś praktycznie standard we wszystkich budynkach komercyjnych. Coraz częściej klimatyzacja jest stosowana do domów i mieszkań przez inwestorów indywidualnych ze względu na przystępność cenową rozwiązań.

Uzdatnianie powietrza

Klimatyzator, mówiąc specjalistycznym, naukowym językiem uzdatnia powietrze w pomieszczeniu. Uzdatnia, to znaczy powoduje doprowadzenie jego parametrów wilgoci i temperatury do pożądanych nastaw. Zazwyczaj te pożądane nastawy to +24 [°C] i 50% wilgotności, gdy na zewnątrz panuje temperatura w okolicy +30 [°C] i zróżnicowana wilgotność.

Klimatyzacja a zdrowie i organizm

Ze względów zdrowotnych maksymalna dopuszczalna różnica temperatur pomiędzy zewnętrzną, a wewnętrzną to 6 [K]. Organizm ludzki jest tak skonstruowany, że nawet gdy w pomieszczeniu jest temperatura wyższa niż +24 [°C], a w wyniku pracy klimatyzatora obniża się wilgotność względna, to poczujemy się bardziej komfortowo i mówiąc prostym językiem, lżej nam będzie oddychać.

Split, multisplit

Najprostsze i zarazem najtańsze rozwiązanie to tzw. „split”. Klimatyzator typu split to dwa urządzenia, jedno montowane na zewnątrz budynku, drugie w pomieszczeniu, które ma być klimatyzowane.

Kilka pomieszczeń możemy klimatyzować przy użyciu kilku jednostek wewnętrznych współpracujących z jednym agregatem zewnętrznym. Takie rozwiązanie nazywane jest multisplit.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji skorzystaj z naszej porady telefonicznej.