Świadomość społeczna na temat stosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła rośnie z roku na rok. Sercem każdego układu wentylacyjnego jest rekuperator, inaczej mówiąc centralka wentylacyjna z wymiennikiem odzysku ciepła. Rodzaj zastosowanego wymiennika ciepła decyduje o sprawności całego układu i tylko częściowo o cenie inwestycji, ponieważ niezbędnym elementem instalacji jest sieć kanałów wentylacyjnych.

Pragniemy Państwu zaproponować rekuperator będący liderem na rynku w kategorii stosunku ceny do sprawności temperaturowej. W rekuperatorach KARINO zastosowany jest wymiennik spiralny przeciwprądowy o sprawności powyżej 90%. Prostym językiem mówiąc oznacza to tyle, że jeśli w budynku jest temperatura powietrza T3=23[°C], a na zewnątrz w okresie zimowym T1=-20[°C], to za sprawą rekuperatora do budynku będzie nawiewane powietrze o obliczeniowej temperaturze T2= 18,7[°C]. Wynika to z zależności opisującej sprawność temperaturową:

Wzory: http://centrale-rekuperacyjne.pl/sprawnosc-rekuperatora-kalkulator/

 

Jednakże rzeczywiście temperatura powietrza nawiewanego może być nieco niższa ze względu na straty energetyczne związane z wykraplaniem wilgoci z powietrza przy dużej różnicy temperatur. Nie zmienia to faktu, że rekuperator spiralny KARINO istotnie przyczynia się do poprawy efektywności układu wentylacji.

Technika, cechy wyróżniające:

– Unikatowy wymiennik spiralny krzyżowo-przeciwprądowy z radiatorem. Wymiennik oparty na podwójnej spirali wykonanej z blachy aluminiowej (grubość 0,085mm). Podwójna spirala całkowicie oddziela od siebie strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego.

Całkowicie innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie w przestrzeni między membraną radiatora, wykonanego w postaci perforowanej blachy aluminiowej. Zastosowanie radiatora pozwoliło kilkukrotnie zwiększyć powierzchnię wymiany ciepła, a jego perforacja zmienia charakter przepływu powietrza z laminarnego na turbulentny o w konsekwencji pozwoliło osiągnąć jedną z najwyższych sprawności odzysku ciepła spośród urządzeń dostępnych na rynku.

– Obudowa central KARINO jest wykonana w całości z płyty wielowarstwowej PCV-PUR-PCV w formie konstrukcji bezszkieletowej.

Brak konstrukcji szkieletowej pozwolił na uzyskanie stałej grubości izolacji termicznej w każdym punkcie obudowy oraz znaczne obniżenie wagi całego urządzenia. Grubość pianki PUR wynosi 30mm w centralach K300, K500 oraz 50mm w centralach K800 i K100. Dodatkowym materiałem izolacyjnym, a zarazem wygłuszającym jest mata kauczukowa (10mm) z której wyścielane jest częściowo wnętrze urządzenia.

Centrale KARINO są wykonane w całości z materiałów nie korodujących: aluminium, stal nierdzewna, tworzywa sztuczne.

Więcej informacji jest dostępnych w dokumentacji centrali pod tym linkiem: